Z Opoczna do „Mazowsza”
Kategoria: Aktualności Dodano: 24 czerwca 2026 Wyświetleń: 39 Autor: MDK OPOCZNO
Miejski Dom Kultury im. Tadeusza Sygietyńskiego w Opocznie znalazł się w gronie partnerów IX Rodzinnego Pikniku z Zespołem „Mazowsze”, który odbył się w podwarszawskich Otrębusach. Opoczyńska instytucja została zaproszona do współpracy nieprzypadkowo – podobnie jak „Mazowsze” od lat angażuje się w pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego oraz popularyzację polskiego folkloru.
Przez cały dzień park w Karolinie, siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, tętnił życiem. Koncerty, warsztaty, animacje dla dzieci, występy artystyczne i chwile relaksu wśród zieleni stworzyły wyjątkową atmosferę rodzinnego święta tradycji i kultury.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Miejskiego Domu Kultury, przy którym promowano piękno Ziemi Opoczyńskiej oraz prezentowano wspólną historię Opoczna i „Mazowsza”. Opowiadano o związkach regionu z Tadeuszem Sygietyńskim – od jego spotkań z mieszkańcami Opoczna i okolicznych miejscowości po współczesne działania na rzecz ochrony i promocji folkloru oraz partnerskiej współpracy.
– Opoczyńskie rękodzieło – hafty, wycinanki, koronki i inne wyroby – prezentowały twórczynie ludowe Anna Orłowska i Ewa Kata. Nie zabrakło również degustacji regionalnych specjałów, m.in. chleba ze smalcem. Każdy, kto odwiedził namiot MDK, mógł poczęstować się słodkościami i zabrać ze sobą wyjątkową, ręcznie wykonaną pocztówkę z dobrymi życzeniami – mówi Zdzisław Miękus, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Opocznie.
Jak podkreślają pracownicy MDK obsługujący zwiedzających, opoczyńskie stoisko, odwiedzały całe rodziny, a także przedstawiciele „Mazowsza”, m.in. Mirosław Ziomek, kierownik artystyczny chóru, oraz Krzysztof Kurlej, kierownik impresariatu.
W ramach partnerskiej współpracy na głównej scenie pikniku wystąpił Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej „Tramblanka” pod kierunkiem Marty Lewandowskiej z towarzyszeniem kapeli. Występy grup dziecięcej, dorosłej i senioralnej obejrzał również dyrektor „Mazowsza” Maestro Jacek Boniecki, który podkreślił wysoki poziom artystyczny zespołu i autentyczność prezentowanego folkloru.
To jednak nie koniec współpracy Miejskiego Domu Kultury z „Mazowszem”. Już tej jesieni w Karolinie odbędą się warsztaty taneczne dla członków „Tramblanki”, które staną się kolejnym rozdziałem wspólnych działań na rzecz popularyzacji kultury ludowej.





