Orkiestra Miejska

Opoczyńska Orkiestra Miejska to wizytówka naszego miasta. Poprzez swoją ponad stuletnią działalność wpisała się dużymi zgłoskami w historię Opoczna.

Historia Orkiestry Miejskiej w Opocznie sięga 1908 roku. Wtedy to z dobrowolnych składek mieszkańców zakupiono pierwsze instrumenty, a utworzono ją przy Ochotniczej Straży Pożarnej. Była to dwunastoosobowa orkiestra dęta, której pierwszym kapelmistrzem został Aleksander Chrustowicz.

W okresie międzywojennym na czele orkiestry stali; z pochodzenia Czech – Pawliczek (lata 1926-1929), Władysław Bromberger (1929-1935), Jan Suskiewiez (1935-1937), Wiktor Gębczyński (1937-1939). W tym okresie zakupiono nowe instrumenty z Czech, a za salę do prób służyła remiza strażacka. Repertuar, szczególnie pod okiem kapelmistrzów Brombergera i Gębczyńskiego, zdecydowanie się poszerzył, a muzycy doskonalili swój poziom artystyczny.

Wybuch II wojny światowej praktycznie zatrzymał rozwój opoczyńskiej orkiestry. Część instrumentów została skradziona, a część znajdowała się u poszczególnych muzyków. Orkiestra uświetniała w tym czasie sporadycznie jedynie święta kościelne.

W 1945 roku znów rozpoczęto muzykowanie. Brakujące instrumenty zostały dokupione, a kapelmistrzem został Jan Szawerski, który zmarł w 1946 roku. Później kierownictwo obejmuje ponownie Wiktor Gębczyński (do 1947r.) a po nim Jan Szymaniak (1947-1948) i Władysław Telus (1949- 1966).

Od 1949 roku władze miejskie przekazały orkiestrę do Opoczyńskich Zakładów Ogniotrwałych. Niestety po 1966 roku jej działalność zostaje zawieszona. Dopiero w 1971 roku orkiestrę reaktywował Józef Radosz, która stała się Międzyzakładową Orkiestrą Dętą. Zakupiono nowe instrumenty i umundurowanie. Radosz (wówczas kapelmistrz) wspólnie z Władysławem Telusem, szefem orkiestry, zorganizowali 60 – osobowy, odmłodzony zespół. Ten ostatni prowadził orkiestrę do 1990 roku, ale ze względu na podeszły wiek zrezygnował z tej funkcji.

W latach 1991- 1993 orkiestrę prowadził Piotr Fura. Od 1994 roku do dziś kapelmistrzem jest Rafał Kądziela. Dziś opoczyńska Orkiestra Miejska to 30 – osobowy zespół złożony w większości z wykształconych muzyków.

Ich niebywale szeroki repertuar pozwala na uświetnienie wielu wydarzeń kulturalnych, przede wszystkim w mieście, ale nie tylko. Trudno sobie wyobrazić święta patriotyczne bez ich udziału. Przez cały okres istnienia ich muzyka towarzyszyła mieszkańcom w chwilach trudnych, smutnych ale i wielkich radościach i świętowaniu. Dziś ponad 100 – latek zaprasza nas do zabawy i wsłuchania się w świeże, nowoczesne aranżacje bardziej lub mniej znanych przebojów.

Tomasz Łuczkowski

 

Orkiestra Miejska w Opocznie istnieje ponad 100 lat. Przez te lata przechodziła wiele trudnych okresów, zawsze jednak najważniejsza była muzyka. Zespół starał się iść z duchem czasu, prezentując ambitny i zróżnicowany repertuar. W Orkiestrze pierwsze kroki stawiało wielu wybitnych muzyków, którzy obecnie są bardzo znanymi postaciami nie tylko w Polsce ale i na świecie. Orkiestra Miejska na stałe wpisała się w krajobraz kulturalny Opoczna reprezentując je i promując. Orkiestrą kieruje od 1994 roku kapelmistrz Rafał Kądziela, który jest dumny z tego, że pracuje ze wspaniałymi instrumentalistami, dla których muzyką to prawdziwa pasja. Orkiestra stale się rozwija, zarówno repertuarowo, jak i personalnie. Wciąż dochodzą nowi muzycy (obecnie 30 muzyków)a od paru lat także wokaliści. Orkiestra wydała dwie płyty, pierwsza nosi tytuł „In concert” a druga „Latino Dance”.

Rafał Kądziela
Burmistrz Opoczna

(wcześniej Dyrygent Orkiestry Miejskiej)

 

Skład Orkiestry:

Henryk Niemirski – dyrygent, saksofon tenorowy

Trąbki: Janusz Majewski, Konrad Turliński (tambur major), Artur Telus, Piotr Mokrowiecki

Saksofony altowe: Kamilla Biniek – Kaczorowska, Paweł Gusta, Maciej Kądziela, Piotr Głąbała,

Saksofony tenorowe: Józef Brola

Saxhorn tenorowy: Witold Wodzyński, Jan Jakóbczyk

Klarnet: Janina Wodzyńska

Piano: Piotr Zaborowski

Gitara: Adam Szczepański

Gitara Basowa: Andrzej Dukat

Conga: Marian Mlonka

Perkusja: Zbigniew Werens

Instr. perkusyjne: Wacław Madej

Tuby: Piotr Fura, Władysław Nowak

Wokaliści: Karolina Jończyk, Dominika Sulgostowska – Wróbel, Katarzyna Kaftan – Komorek, Krzysztof Gajewski